Інститут морської біології НАН України
   eng   rus   

ЗАЙЦЕВ ЮВЕНАЛІЙ ПЕТРОВИЧ - біолог-зоолог, д.б.н. (1965) Н 18.04.1924, с. Миколаївка-Новоросійська Саратського району Одеської обл. Закінчив Одеський національний ун-т ім. I.I. Мечнікова (1949). Академік НАН України (1997). З 1956 - працює в Одеському філіалі Ін-ту біології південних морів ім. О.О. Ковалевського.

Наукові інтереси - теоретичні та прикладні питання біології та екології моря: контурні (крайові) угрупування організмів у морях та океанах та їх біосферна роль, антропогенні зміни у морських екосистемах. Відкрив морський нейстон - угруповання організмів на межі моря і атмосфери, заклав основи Морської нейстонології - нової галузі екології моря. Розвиваючі ідеї В.І. Вернадського, сформулював концепцію контурних біотопів та біоценозів морів та океанів де утворюються найвищі скупчення живої речовини і виникають найгостріші критичні екологічні зони. Проводив дослідження у Чорному, Азовському, Каспійському, Балтійському, Середземному, Карибському морях, у Мексиканській затоці та у окремих районах Атлантичного і Тихого океанів. Брав участь у міжнародних програмах та у роботі експертних Комісій ООН.

Має понад 350 наукових публікацій у видавництвах 20 країн світу та ООН. Серед публікацій - 18 монографій та 8 науково-популярних книг.

Основні наукові праці

  1. ЗАЙЦЕВ Ю.П. Іхтіопланктон Одеської затокі і суміжних ділянок Чорного моря.- Видавництво АН УРСР, Київ, 1959, 96 с.
  2. ЗАЙЦЕВ Ю.П. Морская нейстонология.-Киев, Наукова думка, 1970, 264 с.
  3. ZAITSEV Yu. and MAMAEV V. Marine Biological Diversity in the Black Sea. A study of Change and Decline. United Nations Publications. 1997. New-York, 223 pp.
  4. ЗАЙЦЕВ Ю.П. Чорноморські береги України. Київ: Академпериодика, 2008-242 с.