ДУ «ІМБ НАН України» з 27 серпня 2024 р. є учасником проєкту Європейського Союзу (INTERREG VI-B) програми NEXT для басейну Чорного моря ((Interreg VI-B) NEXT Black Sea Basin Programme) за Грантовою угодою BSB00020 на тему «Carbon Binding Blue Black Sea», «Зв’язування вуглецю в Чорному морі» – BlueC.
Головною метою проєкту є – збереження морської рослинності та макрофітів, які займають менше 0,5 % океанського дна, але, в той же час, складають понад 50% накопичень вуглецю в океанських відкладеннях. Під час виконання задач проєкту будуть використані ГІС-технології, дистанційне зондування, моделювання та картографування. Діяльність проєкту спрямована на створення бази даних, програми підвищення обізнаності населення та розробку інструментів управління. Проєкт також інтегрує програму екологічної освіти та додаток Marine Litter Monitorign для моніторингу та звітності для того, щоб підвищити обізнаність широкого кола громадськості.
В результаті реалізації 30-ти місячного проєкту «BlueC» буде підготовлено керівництво для нової оцінки впливу на морську рослинність та макрофіти, що включає введення законів і посилення існуючих правил щодо захисту морських екосистем.
ДУ «ІМБ НАН України» з 27 червня 2024 р. став учасником проєкту програми Європейського Союзу Interreg Next за Грантовою угодою BSB00174 на тему «Invasive Alien Species Observatory and Network Development for the Assessment of Climate Change Impacts and Contextual Ecosystem Services Evaluation in Black Sea Deltaic Protected Areas» (IASON+) – Обсерваторія інвазивних чужорідних видів та розвиток мережі для оцінки впливу зміни клімату та оцінки контекстуальних екосистемних послуг на природоохоронних територіях дельти Чорного моря.
Проєкт об’єднує дослідження інвазивних видів дельтових екосистем науковцями із 5 країн: Румунії (Danube Delta National Institute for Research and Development та Danube Delta Biosphere Reserve Authority), Греції (Democritus University of Thrace – Special Account for Research Funds), Туреччини (Karadeniz Technical University), Грузії (N(N)LE International Business and Economic Development Center) та України (ДУ «ІМБ НАН України»).
Загальною метою проєкту є продовження діяльності з організації та проведення спільних заходів з моніторингу інвазивних чужорідних видів, оцінки їх впливу на визначені екосистемні послуги в дельтових екосистемах Чорного моря п’яти країн (Румунії, України, Греції, Туреччини та Грузії) та оцінки їхньої стійкості до поточних і прогнозованих кліматичних умов, створення та просування передумов для адаптації до зміни клімату.
З 2023 р. ДУ «ІМБ НАН України» виконує завдання за міжнародним проєктом Європейського Союзу програми HORIZON-CL6-2022-BIODIV-01 за Грантовою угодою 101082004 на тему «DiverSea – Integrated Observation, Mapping Monitoring and Prediction for Functional BioDiversity of Coastal SEAs» (DiverSea) – Інтегроване спостереження, картографічний моніторинг і прогнозування функціонального біорізноманіття морських узбережь.
Загальна мета проєкту – задовольнити критичні потреби в знаннях для конкретних дисциплін, створюючи при цьому інтегративну архітектуру, що дозволяє об’єднувати і аналізувати різноманітні потоки даних від роботизованих, автономних технологій і технологій дистанційного зондування, а також нові та традиційні методи моніторингу морського біорізноманіття. Заплановано створення довгострокової аналітичної структури спостереження, моніторингу, картографування і прогнозування океану (OMoMaP) для аналізу морського біорізноманіття і його зв’язків з EGS в європейських прибережних морях. Ця архітектура сприятиме розробці нових узгоджених політичних планів дій на національному, регіональному, європейському та міжнародному рівнях і буде інтегрована з існуючими глобальними системами спостережень.
Проєкт об’єднує науковців із 19 установ.
© 2024 "Інститут морської біології НАН України"